BLOG
Kolesarstvo ⎢ Tek ⎢ Fiziologija ⎢ Testiranje ⎢ Prehrana
V iskanju optimalnega zajtrka vzdržljivostnih športnikov
Zajtrk pred pomembnim treningom ali tekmovanjem igra izjemno pomembno vlogo. Priporočila pravijo, da mora biti zajtrk sestavljen predvsem iz ogljikovih hidratov. A kakšnih? Na to vprašanje smo z nedavno objavljeno raziskavo poskušali ugotoviti v Human Performance Centru.
Testiranje - del 4: Ventilatorni prag(i)
Vsi poznamo tisti občutek, ko med treningom začnemo globoko dihati. Pred tem smo na veliko klepetali z družbo, potem pa smo naenkrat postali redkobesedni. Še najglasnejši v skupini, ki ga je vedno slišati po celem klancu je obmolknil. Zakaj? No danes si bomo pogledali kaj se dogaja z dihanjem, privzemom kiska med samo vadbo. Kaj na to lahko pove in zakaj v laboratoriju testiramo ventilatorne pragove.
Kako izboljšati čas na klanec?
Ko naše tekače na začetku povprašamo, kaj menijo da je njihova najšibkejša točka, pogosto dobimo odgovor klanci/vzponi. Kako hitro se vzpenjamo označujemo kot premagane višinske metre v določenem času. Zunanji dejavniki, ki v največji meri vplivajo nanjo so naklon strmine, dolžina, tehničnost terena, nadmorska višina in vremenske razmere (vročina). Fiziološko pa nam največjo omejitev predstavljajo aerobna zmogljivost, živčno-mišična aktivacija in biomehanske prilagoditve specifičnosti vzponov.
Timov Blog: 7 tisoč višincev
Potem, ko sem že mislil, da letos dopusta zaradi dodatne službe pri BORA hansgrohe ne bo, sem na koncu čas za dopust vseeno našel. Objavil sem javni razpis in prijatelje vprašal, kdo gre z mano. Razpisni pogoji so zahtevni. Tadej se je na razpis prijavil, a je zgrešil datum in na koncu sam dopustoval v Franciji. Popolno prijavo sta oddala le dva prijavitelja in oba sta bila izbrana. Luki je način dopusta, ki to ni, že precej jasen, saj je to že njegova tretja epizoda z mano. Dve leti nazaj se je pri dveh stopinjah in groznem dežju z mano spuščal po Großglocknerhochalpenstraße, lani pa z mano lovil Remca Evenepoela. Zdi se mi, da je dr. Nina Verdel šla zraven iz neke vrste varstvenega nagona, da slučajno z Luko ne bi naredila kakšne neumnosti. Čeprav – to ji ne uspeva najboljše in ravno zato je bila na javnem razpisu izbrana.
Prehrana pred kolesarsko ali tekaško tekmo
Eden izmed izjemno pomembnih dejavnikov pri pripravi športnikov je ustrezna prehrana. Neustrezna prehrana lahko pokvari še tako dobre priprave na tekmovanje. Tako smo vam pripravili nekaj smernic za prehrano v dnevih pred in med samim tekmovanje.
WHOOP - Modni dodatek ali uporabno orodje?
Trenutno živimo v svetu, kjer lahko v realnem času spremljamo in beležimo malo morje telesnih podatkov. Srčni utrip, koraki, hitrost, spanje in še veliko več. V to kategorijo športnih merilcev sodi tudi trenutno eden najpopularnejših merilcev WHOOP. Sedaj imamo že četrto različico tega merilnika, ki postaja vse bolj popularen, saj nam obljublja analiziranje kopice podatkov našega dne, spanja in nam na podlagi tega priporoča kako naporen in intenzivn trening naj bi izvajali na določen dan, pove nam tudi kakšna je naša regeneracija in pa koliko spanja potrebujemo. Sliši se neresnično kajne? No delno, ker tudi je.
Več kot spijemo, boljši smo!
Hidracija je že desetletja vroča tema športne prehrane, v zadnjih letih pa o njeni pomembnosti ne govorimo le v času vadbe. Starejši bralci bodo radi povedali, da se včasih med “športanjem” ni pilo. Pravzaprav je bilo pitje odraz šibkosti. Potem pa se je čez noč vse spremenilo in kar naenkrat je začel veljati rek »več kot spijemo, boljši smo«. Pa se zgodba tudi tukaj ni ustavila, saj je zaradi “zastrupitve z vodo” med tekom umrlo kar nekaj tekačev. Smernice so posledično postale bolj konzervativne, pomemben je postal občutek žeje. Danes v vrhunskem športu govorimo tudi o načrtovanem pitju.
Testiranje - Del 3: Laktatni prag(i)
“Zaradi mlečne kisline me bolijo noge!” Ali pa: “Koncentracija laktata v krvi povzroča utrujenost”. O laktatu in mlečni kislini slišimo same slabe stvari. Najbrž ne mine dan, ko kakšen športnik ali celo njegov trener ne okrivi laktata za kakšen neprijeten občutek. A žal je laktat “grdi raček”. Ni kriv za nobenega od teh težav, nekatere pa pravzaprav pomaga odpravljati.
Kaj gre lahko narobe, ko se začneš pripravljati na trail tek?
Trail tek vključuje tek po različno tehnično zahtevnih terenih in pogosto vključuje velike razlike v nadmorski višini (vzpone in spuste) ter eksplozivnimo, dinamično in raznoliko gibanje. Poleg številnih pozitivnih vplivov telesne aktivnosti v naravi, smo hkrati izpostavljeni tudi visokemu tveganju za poškodbe.
Testiranje - Del 2: VO2max - Maksimalni privzem kisika
Dvakratni zmagovalec Dirke po Franciji Tadej Pogačar se dotika vrednosti okoli 90 mL/kg/min. Rogliču so že leta 2012 izmerili maksimalni privzem kisika pri 81,5 mL/kg/min, danes pa se verjetno giblje okoli 85 mL/kg/min. Tudi Garmin vam tu in tam pljune to številko, a ta verjetno ni niti približno tako visoko. Najvišji izmerjen VO2max pa so izmerili nekdanjemu švedskemu kolesarju Oskarju Svendsnu. Ta je znašal kar 96,7 mL/kg/min, tu se verjetno sprašujete, zakaj tega kolesarja nihče ne pozna?
Kako trenirajo zmagovalci in kaj to pomeni za nas?
Nazadnje smo pisali o treningu in periodizacijii in o tem, kakšne pristope k načrtovanju treningov poznamo ter za koga je kakšen pristop primeren. Tokrat pa se bomo osredotočili na spodnji del, v prejšnjem članku omenjene piramide potreb vzdržljivostnega športa in predstavili, kako izgleda trening svetovnih in olimpijskih prvakov in kaj to pomeni za nas ostale.
Kako postati hitrejši pri trail teku?
Sedaj nam je trail tek že zlezel pod kožo in si želimo iti vedno dlje, vedno višje, ampak ne vemo kako. V tem članku vam bomo skušali odgovoriti na vprašanje: “Kako postati hitrejši pri trail teku?”. Preden pa se podamo v različne tipe treningov, si poglejmo kaj so tiste glavne lastnosti, ki določajo hitrost na trailu.
Kako kontracepcijske tabletke vplivajo na športno zmogljivost?
Oralne kontracepcijske tabletke naj bi uporabljalo več kot 100 milijonov žensk po svetu. Jemljejo jih iz različnih razlogov, med najpostejšimi so zdravstvene indikacije, kot so močne in boleče menstruacije, endometrioza, akne in pa želja po kontracepciji. Delujejo na principu umetnega povišanja ravni hormonov. Povišana koncentracija estrogena v folikularni fazi prepreči ovulacijo in s tem možnost za zanositev.
Testiranje - Del 1: Laboratorijski testi
V prihodnjih tednih bomo skozi serijo šestih člankov spoznavali metode testiranja in parametre, ki jih merimo v laboratoriju, kaj nam ti povejo in kako jih uporabimo naprej v procesu treninga. Že samo ime testiranje nam dodobra nakaže svoj pomen, a da ne bo kakšnih nejasnosti, bomo začeli s kratko definicijo oz. razlago kaj v osnovi testiranje je. Testiranje nam predstavlja postopek merjenja ali ocenjevanja trenutnih zmogljivosti posameznika. Čisto preprosto.
Vadba v vročini, pametno ali ne?
Poletje in z njim vročinski valovi so le zajeli naše kraje. Kdaj in kako pa naj sedaj treniramo? Ali je prišel čas za poležavanje v ohlajenem stanovanju?
Kritična moč -CP & delovna kapaciteta - W’
Koncept "ANAEROBNEGA PRAGA" je eden najpomembnejših konceptov vzdržljivostnega športa (Čeprav je poimenovanje neustrezno). Ta nam narekuje predvsem kako delimo različne tipe vadbe glede na intenzivnost treninga, kar pomeni da lahko strukturirano ciljamo različne adaptacije v telesu in s tem načrtno dvignemo našo pripravljenost
Trail tek - več kot samo tek
Pod nogami šumi listje, ob vsakem koraku začutiš, kako zemlja ublaži pristanek na tleh. Dihaš globoko, a sproščeno, saj veš, da si obkrožen z neokrnjeno naravo in svežim zrakom – nekaj, kar lahko doživiš le izven urbanih naselij.
Blažev blog: Pomemben korak k razumevanju prehrane
Praktično ne mine dan, da na socialnih omrežjih ne zasledim določenega prehranskega oglasa, zapisa ali zgodbe, ki obljublja in ponuja “neverjetne rešitve” (#Bullshit). Dozdeva se mi, da spremljam nekakšno “telenovelo”, ki se vleče v nedogled ter več kot očitno nima (srečnega) konca
Blažev blog: problematika visokih pričakovanj
Živimo v času, ko so pričakovanja visoka. Prepogosto na žalost previsoka. Posledice ugotovitve, da nekaj ni v skladu z zastavljenimi cilji, so navadno žalost, razočaranje, jeza in nerazumnost. Ti dejavniki lahko vodijo do povišanega stresa, v primeru prehrane pa tudi do motenj prehranjevanja (moteni vzorci prehranjevanja) in mnogih drugih (resnejših) dejavnikov, ki lahko negativno vplivajo na posameznikovo psihološko, ter tudi fizično stanje. Kje »tiči« izvorni problem visokih (nerealnih) pričakovanj, se sprašujem tudi sam.
Blažev blog: Vloga dietetika pri delu s športniki
Nedolgo nazaj nas je v Human performance centre razveselila izjemna novica! Naš Tim Podlogar je namreč postal nutricionist kolesarske ekipe Bora hansgrohe, ki s svojimi kolesarji tekmuje tudi na Giru in Touru. Prav slednja novica mi je dala zagon, da spišem članek o vlogi dietetika/prehranskega strokovnjaka. Ta tema se mi v zadnjem obdobju pri delu s strankami pogosto »prikrade« v misli, zato je namen današnjega članka le-to poskušati prikazati skozi »moje oči«.