BLOG
Kolesarstvo ⎢ Tek ⎢ Fiziologija ⎢ Testiranje ⎢ Prehrana
Nezadosten vnos ogljikovih hidratov pri vzdržljivostnih športnikih
Nezadosten vnos ogljikovih hidratov pri vzdržljivostnih športnikih in športnicah v praksi zasledimo precej pogosto, predvsem na dneve, ko imajo športniki in športnice na sporedu intenziven in/ali časovno dolg trening. Ne moremo zaklicati bolj na glas, da neustrezna izbira hrane lahko negativno vpliva na izvedbo, učinkovitost treninga/tekme, ter optimalno regeneracijo.
Blažev blog: Ko je jabolko nagrada in čokolada del uravnotežene prehrane
Prihajamo v obdobje, ko se bodo na naših krožnikih pogosteje znašle številne dobrote. Ne samo v domačem okolju, temveč tudi ob obisku sorodnikov, prijateljev. Vse pogosteje opažam, da imajo ljudje po uživanju teh dobrot »slab občutek« (občutek krivde) oziroma da problem nastane že ob misli na prihajajoči obisk, kjer bo ponovno veliko »mamljive« hrane, ki se ji ne bodo mogli upreti. Ali pa gre za drug ekstrem prenajedanja – kot da je to zadnji obrok v življenju in ga je treba maksimalno izkoristiti. Naslednji dan pa je prisoten »glavobol« (občutek krivde) ob misli na včerajšnji večer. Sprašujem se, kaj lahko privede do omenjenih problemov. Je to morda miselnost, ki nam je bila »položena v zibelko« in nas je spremljala med odraščanjem? To vprašanje bo osrednja tema v današnjem članku, zato vabljeni k nadaljnjemu branju.
Blažev blog: Periodizacija ogljikovih hidratov pri kolesarjih
V svojem otvoritvenem članku za svoj blog sem opisal svojo pot do izbire teme zaključne projektne naloge. V zaključku sem podal tudi kratek uvid na izpostavljeno tematiko v članku ter obljubil, da bom razkril naslov in vsebino svoje diplomske naloge, ki ni bil Periodizacija prehrane. Temo smo obravnavali globje in kot lahko sklepate že iz naslova bloga, vam bom zato tokrat predstavil strokovno plat naloge z naslovom Periodizacija ogljikovih hidratov pri kolesarjih.
Blažev blog: Trdo delo in vztrajnost
Pozdravljeni! Moje ime je Blaž Grmek in sem avtor Blaževega bloga. Po Timovem zgledu bom odslej na tem spletnem portalu tudi sam z vami delil svoje misli. Naj se najprej predstavim. Sem študent 1. letnika magistrskega študija Dietetike na Fakulteti za vede o zdravju. Za mano je prvi teden študijskih obveznosti, ki sem ga poskušal produktivno izkoristiti in med drugim se je porodila ideja o pisanju bloga.
Spoznajte, katera dieta je najprimernejša za vas
Dandanes lahko zasledimo različne tipe diet. Ene omejujejo, druge pa odsvetujejo določena živila ali kar skupine živil. Na splošno bi lahko večini pripisali ekstremne pristope z namenom hitrejše izgube telesne mase. Čeprav so te diete pri mnogih vsaj v prvih tednih na videz učinkovite, se na dolgi rok ponavadi zatakne. V nadaljevanju vam bomo predstavili dieto, h kateri stremimo pri nas in menimo, da je najprimernejša za vas.
Umestitev raznolike in uravnotežene prehrane v zdrav življenjski slog posameznika
S pomočjo uravnotežene raznolike prehrane kot enega izmed dejavnikov, med katere med drugim spadata tudi stres in telesna aktivnost, lahko pripomoremo k ohranjanju splošnega zdravja. V tokratnem članku predstavljamo optimalno prehrano oziroma raznoliko uravnoteženo prehrano in njeno uvrstitev na posameznikov jedilnik.
Kaj lahko s seboj prinese pretirano ukvarjanje z zdravo prehrano?
Kaj zdrava prehrana je, oziroma kaj zdrava prehrana ni, je po vsej verjetnosti tema, ki se »na krožnikih« vedoželjnega posameznika pojavi pogosto. V pričujočem članku vam bomo skušali na razumljiv način in s praktičnimi primeri prikazati že ničkolikokrat omenjeno besedno zvezo, ki buri duhove že mnogo let.
Kako intenzivno je nizkointenzivno?
Pred kratkim smo na blogu pisali o tem, kako trenirajo zmagovalci in kaj so ključne komponente za dolgoročni uspeh v vzdržljivostnem športu. Prišli smo do zaključka, da so to obseg/volumen treninga in distribucija intenzivnosti. Na podlagi pregleda treningov različnih tipov športnikov pa smo ugotovili, da le-ti večino treninga opravijo pri nizki intenzivnosti. A kako intenzivno sploh je nizkointenzivno?
Trening in periodizacija - Kaj in katera je primerna zame (če sploh)?
Vsak kolesar si želi, da bi postal boljši in hitrejši. Na določeni stopnji pa je edini način za dosego napredka predvsem dobro zastavljen načrt treninga, ki sledi različnim načelom, ki nas pripeljejo do željenega rezultata. Eden izmed teh pristopov je tudi strukturiranje treninga.