BLOG

Testiranje - del 4: Ventilatorni prag(i)
Testiranje, Fiziologija, Kolesarstvo, Tek Simon Cirnski Testiranje, Fiziologija, Kolesarstvo, Tek Simon Cirnski

Testiranje - del 4: Ventilatorni prag(i)

Vsi poznamo tisti občutek, ko med treningom začnemo globoko dihati. Pred tem smo na veliko klepetali z družbo, potem pa smo naenkrat postali redkobesedni. Še najglasnejši v skupini, ki ga je vedno slišati po celem klancu je obmolknil. Zakaj? No danes si bomo pogledali kaj se dogaja z dihanjem, privzemom kiska med samo vadbo. Kaj na to lahko pove in zakaj v laboratoriju testiramo ventilatorne pragove.

Read More
Testiranje - Del 3: Laktatni prag(i)
Testiranje, Fiziologija, Kolesarstvo Simon Cirnski Testiranje, Fiziologija, Kolesarstvo Simon Cirnski

Testiranje - Del 3: Laktatni prag(i)

“Zaradi mlečne kisline me bolijo noge!” Ali pa: “Koncentracija laktata v krvi povzroča utrujenost”. O laktatu in mlečni kislini slišimo same slabe stvari. Najbrž ne mine dan, ko kakšen športnik ali celo njegov trener ne okrivi laktata za kakšen neprijeten občutek. A žal je laktat “grdi raček”. Ni kriv za nobenega od teh težav, nekatere pa pravzaprav pomaga odpravljati.

Read More
Testiranje - Del 2: VO2max - Maksimalni privzem kisika
Fiziologija, Kolesarstvo, Tek, Testiranje Simon Cirnski Fiziologija, Kolesarstvo, Tek, Testiranje Simon Cirnski

Testiranje - Del 2: VO2max - Maksimalni privzem kisika

Dvakratni zmagovalec Dirke po Franciji Tadej Pogačar se dotika vrednosti okoli 90 mL/kg/min. Rogliču so že leta 2012 izmerili maksimalni privzem kisika pri 81,5 mL/kg/min, danes pa se verjetno giblje okoli 85 mL/kg/min. Tudi Garmin vam tu in tam pljune to številko, a ta verjetno ni niti približno tako visoko. Najvišji izmerjen VO2max pa so izmerili nekdanjemu švedskemu kolesarju Oskarju Svendsnu. Ta je znašal kar 96,7 mL/kg/min, tu se verjetno sprašujete, zakaj tega kolesarja nihče ne pozna?

Read More
Testiranje - Del 1: Laboratorijski testi
Kolesarstvo, Testiranje Simon Cirnski Kolesarstvo, Testiranje Simon Cirnski

Testiranje - Del 1: Laboratorijski testi

V prihodnjih tednih bomo skozi serijo šestih člankov spoznavali metode testiranja in parametre, ki jih merimo v laboratoriju, kaj nam ti povejo in kako jih uporabimo naprej v procesu treninga. Že samo ime testiranje nam dodobra nakaže svoj pomen, a da ne bo kakšnih nejasnosti, bomo začeli s kratko definicijo oz. razlago kaj v osnovi testiranje je. Testiranje nam predstavlja postopek merjenja ali ocenjevanja trenutnih zmogljivosti posameznika. Čisto preprosto.

Read More