prebavne težave v vzdržljivostnih športih

Raziskave kažejo, da se s prebavnimi težavami med telesno vadbo sooča vsaj 30 do 50 % športnikov, še posebej pa je to izrazit problem pri dolgotrajni vzdržljivostni vadbi. Znano je tudi, da omenjene težave lahko negativno vplivajo na športno zmogljivost. Zanimivo je, da so težave pogosto povezane tudi z ogljikovimi hidrati, po drugi strani pa je priporočljivo, da so v večjih količinah prisotni v prehrani športnika. V današnjem uvodnem članku o izpostavljeni tematiki bomo najprej spoznali ozadje pojavnosti prebavnih težav.

Skozi leta je bilo prepoznanih več različnih osrednjih vzrokov, ki lahko privedejo do prebavnih težav med vadbo. Znani so fiziološki, mehanični, psihološki in prehranski vzroki. Prebavni trakt ima eno izmed ključnih »prehranskih« vlog pri ohranjanju normalnega zdravstvenega stanja oziroma delovanja našega telesa.

Prebavni trakt igra ključno vlogo pri:

-      Prebavi in absorpciji hranil iz zaužite hrane.

-      Zagotavljanju energije in tekočine med dolgotrajno telesno vadbo.

-      Delovanju imunskega sistema. Zanimivo je, da se večji del celic, potrebnih za delovanje našega imunskega sistema, nahaja v prebavnem traktu.

Fiziološki vzroki

Fiziološke vzroke, ki vplivajo na nastanek prebavnih težav med vadbo, lahko opredelimo glede na dve primarni poti delovanja. Med vadbo, še posebej pri višjih intenzivnostih, najprej pride do vazokonstrikcije (zoženje krvnih žil) ožilja v prebavnem traktu. S tem se močno zmanjša krvni pretok v samem prebavnem traktu, saj pride do preusmeritve krvnega pretoka v telesna področja, ki so med vadbo pomembnejša (npr. v kolesarstvu bodo to predvsem mišice spodnjih okončin). Zmanjšanje krvnega pretoka močno prispeva k nastanku prebavnih težav med vadbo, saj ima prebavni trakt na voljo precej manj krvi in tekočine za normalno prebavo in absorpcijo hranil. Drugi vzrok vključuje povečano aktivacijo simpatičnega živčnega sistema med vadbo, kar zmanjšuje funkcionalno sposobnost prebavnega trakta za učinkovito prebavo in absorpcijo hranil.

 Mehanični vzroki

Mehanični vzroki prebavnih težav so pogosto povezani z mehanskimi trki med organi ali s telesno držo med gibanjem. Pri tekačih je pogostejša pojavnost prebavnih težav kot pri kolesarjih, saj se pri teku pojavljajo ponavljajoči se gibi, ki ustvarjajo večje mehanične sile, ki lahko vplivajo na položaj črevesne sluznice in posledično povečajo tveganje za težave. Pri kolesarjih se lahko prebavne težave pojavijo predvsem v zgornjem delu prebavnega trakta zaradi telesne drže, ki povečuje pritisk na trebušno votlino, še posebej pri položajih na kolesu, ki jih uporabljajo triatlonci in kolesarji med kronometrsko vožnjo. Vpliv mehanskih sil na možnost nastanka prebavnih težav je težko preprečiti. Na primer, pri kolesarstvu se položaj na kolesu potencialno lahko spreminja, medtem ko pri teku žal ni rešitve za ta dejavnik tveganja.

Psihološki vzroki

Vzdržljivostni športniki se na svoji športni poti srečujejo z raznolikimi psihološki stanji, ki lahko različno vplivajo na telo. V splošni populaciji je bila ugotovljena povezava med doživljanjem stresa, anksioznosti, stanji depresije in pojavnostjo prebavnih težav. Znano je, da so športniki med trenažnim procesom in predvsem pred tekmovanji izpostavljeni velikim pritiskom, ki lahko privedejo do stresa, pojava anksioznosti in depresivnih stanj. Če je ugotovljena prisotnost prebavnih težav ob povišani stopnji stresa ali anksioznih stanj, naj športniki in športni sodelavci poskušajo uporabiti strategije za zmanjševanja stresa ter anksioznosti.

Prehranski vzroki

Na pojavnost prebavnih težav ima velik vpliv tudi prehrana. Precejšnje število vzdržljivostnih športnikov poroča o prebavnih težavah pri uživanju ogljikovih hidratov med vadbo. Koncentracija ogljikovih hidratov, vrsta in oblika ogljikovih hidratov, osmolarnost ter kislost zaužitih pijač, vse to lahko vpliva na pojav in resnost prebavnih težav med telesno vadbo. Poleg tega pa je tudi uživanje prehranskih vlaknin, beljakovin in maščob pred in med telesno vadbo povezano s pojavnostjo in resnostjo prebavnih težav med vadbo. Zmožnost učinkovite absorpcije tekočine in ogljikovih hidratov v prebavnem traktu je izjemno pomembna, še posebej v vzdržljivostnih športih, tako za oskrbovanje telesa z energijo kot tudi za zmanjšanje pojavnosti in resnosti prebavnih težav.

Potencialno lahko na nastanek prebavnih težav med vzdržljivostno vadbo vplivajo določene vrste ogljikovih hidratov iz skupine FODMAP. Vnos fermentabilnih oligosaharidov, disaharidov, monosaharidov in poliolov (FODMAP) lahko poveča osmotsko obremenitev v tankem črevesu in volumen plina v debelem črevesju, kar lahko pri občutljivih posameznikih povzroči prebavne težave.

V zadnjih letih vse več pozornosti dobiva tudi mikrobiota samega črevesja. Ta kompleksen ekosistem mikroorganizmov igra ključno vlogo pri številnih fizioloških procesih, vključno s prebavo hrane, energijski procesi, vzdrževanjem stabilnosti imunskega sistema in še bi lahko naštevali. Mikrobiota črevesja in njena sestava bi lahko potencialno vplivala tudi na nastanek prebavnih težav med vzdržljivostno vadbo.

Strategije, kako zmanjšati prebavne težave med vadbo s prehranskimi postopki, in dokaze o tem bom podrobneje opredelil v drugem delu tega bloga.

Do naslednjič!


Janez Mlinarič, športni fiziolog

Previous
Previous

Prebavne težave v vzdržljivostnih športih - 2. del

Next
Next

Kako se lotiti informacij o zdravju in dobrem počutju na družbenih omrežjih?