Ali (ne)redna menstruacija lahko predstavlja problem za boljši športni rezultat?
»Brez menstruacije bom imela boljše športne rezultate! Menstruacije ne potrebujem, ker mi nič ne koristi in imam zaradi nje same težave! Zdrava sem tudi brez menstruacije. Vse dobre vrhunske športnice so brez menstruacije. Trener želi, da bi bila brez menstruacije, ker pravi, da bom tako lahko postala boljša.« Take in podobne izjave so žal del naše poklicne poti, z njimi se srečujemo (pre)pogosto! Vendar žal te izjave nimajo trdnih temeljev, zato vas vabim, da si preberete današnji članek, ki predstavlja širšo sliko in spodbuja h kritičnemu razmišljanju o izpostavljeni tematiki in potencialnih nehumanih pristopih.
Ko se kot dietetik pri delu s športnicami srečam s tematiko o menstruaciji, želim k temu pristopiti s čim bolj objektivnim pogledom. Torej tudi z zavedanjem, da kot moški z menstruacijo nimam izkušenj in se zato s športnicami težko popolnoma poistovetim. Vendar se mi na podlagi izkušenj, ki povezujejo znanje o osnovah menstrualnega cikla s kombinacijo praktičnega dela s športnicami in pogovorov s kolegi strokovnjaki na tem področju, vseeno zdi smotrno ozaveščati o pomembnosti menstruacije. Predvsem če želimo, da je zdravstveno stanje (mladih) športnic kar se da optimalno.
Žal pa imajo mnoge športnice pogosto dva zdravstvena problema, oziroma vsaj enega – to sta slaba krvna slika (predvsem prazne zaloge železa oziroma feritina) in izgubljena ali sploh nikoli dobljena menstruacija. Zavedati se je treba, da na to vplivajo številni dejavniki, kot na primer prekomerna telesna aktivnost in povečan stres, s katerim se predvsem mlade športnice pogosto soočajo zaradi številnih obveznosti, ki so poleg treninga del njihovega vsakdana (obiskovanje šole, povečan obseg učenja, družinske obveznosti ipd.). Med drugim pa lahko razlog za povečan stres tiči povsem drugje, pogosto na primer v popačeni predstavi o idealiziranju zdravega človeškega telesa. S prehranskega vidika pa je skupna točka pogosto že vnaprej znana – nezadosten energijski vnos, v večini primerov povezan predvsem z nezadostnim vnosom ogljikovih hidratov. Vendar naj na tem mestu izpostavim, da odsotnost menstruacije ni vedno nujno povezana z nezadostnim energijskim vnosom! Zato je smotrno vsako športnico obravnavati celostno, kar poleg prehranskega strokovnjaka in trenerja pogosto vključuje še zdravnika, ginekologa ter po potrebi psihologa ali psihiatra.
Vrag je v (vzdržljivostnem) športu očitno (že zdavnaj) vzel šalo, zato menim, da je prav, da o tej problematiki kot strokovnjaki govorimo in jo izpostavljamo. In ne samo kot strokovnjaki na področju prehrane, temveč tudi in predvsem na področju ginekologije in medicine ter trenerstva in psihologije. Le tako bomo namreč lahko mladim športnicam, ki so v fazi oblikovanja mnenja in pogleda na menstruacijo, trening, prehrano ipd., dolgoročno omogočili normalen razvoj! Razvoj, ki še zdaleč ni vezan samo na športne rezultate, temveč je zgrajen na trdnih temeljih optimalnega zdravstvenega stanja, katerega posledica je nato lahko tudi boljša športna zmogljivost. Torej, boljša športna zmogljivost (»performance«), ki ni samo muha enodnevnica ali »sezončica« (žal mnoge vrhunske športnice in športniki po sezoni ali dveh zaradi ekstremnih zahtev enostavno odpadejo), temveč obenem omogoča tudi dolgo in kakovostno športno kariero.
Da, na tem mestu bi se lahko sklicevali na to, da vrhunski šport sam po sebi ni zdrav. Da, lahko se sklicujemo na to, da vsak na koncu nosi odgovornost zase (prelaganje odgovornosti na druge je seveda najbolj enostavno). Da, lahko bi se sklicevali na to, da moramo za dosego vrhunskih rezultatov iti »preko trupel«. A bodimo realni. To razmišljanje je bilo večini športnikov privzgojeno. Posvojili so ga tudi mnogi ljudje, ki so kot podporno osebje športnika povezani z njegovim razvojem. Priznam, da imam takšne misli v določeni meri (žal) nekje v ozadju »vtisnjene« tudi sam. Vendar opažam, da tak način razmišljanja ugaša kot poslednji žarek, ko vsakodnevno spremljam dolgoročne posledice ekstremnih pristopov. Takrat se zavem, da si želim(o) drugačnega, bolj humanega pristopa, da športnik ni samo stroj za dosego cilja.
Športnicam in športnikom pogosto opišem svoje dosedanje opažanje. V svoji nekajletni karieri sem kot dietetik delal s športniki na različnih nivojih. Tako z (vrhunskimi) amaterskimi športniki kot tudi s svetovnimi in olimpijskimi športniki. A moje spoznanje o (vrhunskem) športu je precej enostavno. Pristop »stare šole« (z glavo skozi zid ne glede na davek ali posledice) pri večini športnikov dolgoročno žal ne pije vode. Možno se je sicer sklicevati na mnoge športnike, ki so s tem pristopom posegli po najvišjih odličjih in dosegli izjemne rezultate. Vendar večina ekstremnih pristopov (npr. vsakodnevno pretiravanje na treningu, iskanje najnižje številke na tehtnici, izogibanje širšemu spektru živil, predvsem ogljikohidratnim živilom, ki so za športnice ključna) večji del športnikov in športnic vodi v resne težave in ena izmed posledic je pri mnogih dekletih izgubljena menstruacija.
Vendar poskusimo pogledati na situacijo z drugega zornega kota. Zelo pogosto je namreč lahko težava zgolj pomanjkanje informiranosti o omenjeni tematiki. Ali pa slepo verjetje staremu sistemu, ker smo pač »včasih večurni trening preživeli samo z eno frutabelo«. Vendar vzemimo to in podobne izjave kot izraz nevednosti/neozaveščenosti.
Odgovorimo torej na vprašanje: Zakaj je menstruacija pomembna?
Menstruacija predstavlja naraven fiziološki proces, ki je pomemben predvsem za reproduktivno zdravje (plodnost in možnost zanositve) ter hormonsko ravnovesje (najbolj pomembna hormona sta estrogen in progesteron), ki poleg reproduktivnega zdravja igra pomembno vlogo pri vzdrževanju drugih telesnih funkcij (npr. vpliv na termoregulacijo), izpostavljena hormona pa v določeni meri lahko vplivata tudi na telesno zmogljivost. Obenem pa menstruacija predstavlja tudi kazalnik splošnega zdravstvenega stanja, saj na primer neredne menstruacije lahko kažejo na številne zdravstvene težave (npr. hormonske motnje). Posledice hormonskih motenj pa med drugim lahko negativno vplivajo na zdravje oziroma vodijo v »krhkost« kostne gostote, kar se pogosto kaže z večjim tveganjem za poškodbe (predvsem stresni zlom) in resnostjo oziroma podaljšanim obdobjem okrevanja. Na tem mestu bi lahko opozorili tudi na večje tveganje za nastanek osteoporoze (»krhke« kosti). Žal je dejstvo, da nizko kostno gostoto opažamo že pri mlajših športnicah.
Zakaj pa sploh pride do (zdravstvenih) težav, če je menstruacija res tako pomembna? Športnice se pogosto sprašujejo, ali jih telo lahko samo obvaruje pred izgubo menstruacije. Žal ne, bi bil kratek odgovor. Znano je namreč, da človeško telo, izpostavljeno velikemu stresu (npr. ekstremno nizek vnos energije), posledično izključi življenjsko manj pomembne funkcije (med katere spada tudi menstruacija), z namenom omogočanja normalnega delovanja življenjsko pomembnih funkcij (npr. dihanje). Če mlada športnica želi izboljšati svojo športno zmogljivost, je torej jasno, da to ni najboljše! Z ekstremnimi napori namreč telo pride do točke, ko samo poskrbi za to, da preživi oziroma funkcionira po liniji najmanjšega odpora, medtem pa onemogoči športnici, da bi med telesno aktivnostjo izkoristila dani potencial in dolgoročno napredovala ter se ustrezno regenerirala. Mnoge športnice kalorije štejejo samo zato, da bi pokrile porabo kalorij med treningi, zanemarijo pa kalorije, potrebne za normalno delovanje telesa, ki predstavljajo prvo in osnovno potrebo telesa, ne glede na primarne želje posameznice. V teh primerih ne gre za potrebe treninga, temveč za to, da človek normalno funkcionira (sedenje, vstajanje, hoja ...). Posledica kroničnega nezadostnega energijskega vnosa je tudi prenizka količina telesne maščobe. Žal je to predvsem v vzdržljivostnih športih pogosto zelo zaželeno. Vendar to lahko vodi v težave, saj je maščobno tkivo pomembno za proizvodnjo hormona estrogena, ki je ključen za menstruacijo.
Po drugi strani pa pri delu s športniki vedno cenim iskrenost. Zato bom na tem mestu citiral dr. Stuarta Phillipsa z izjavo, ki jo je nedavno zapisal ob objavi študije o menstrualnem ciklusu in kontracepcijskih tabletkah in vplivu na žensko fiziologijo, na profilu Linkedln: »GOLD medals have been won and world records set in every phase of the menstrual cycle, by women taking oral contraceptive pills and using intrauterine devices, women with no periods, and women with regular cycles ...« Hitro lahko ugotovimo, da stvari niso tako enostavne. S člankom ne želim poudariti, da boste z menstruacijo nujno imele boljše rezultate. Poudariti želim, da lahko brez nje izgubite mnogo več – torej dolgoročen razvoj in kvaliteto življenja. Pogosto se sicer omenja, da lahko v določenem obdobju menstrualnega ciklusa posameznica funkcionira boljše, a iz izkušenj in literature je znano, da je to precej individualna stvar. Bistveno je to, da opazujete sebe, svoje počutje in delovanje v določeni fazi ter se o tem pogovorite s svojim trenerjem in podpornim osebjem. To izpostavlja tudi dr. Stuart Phillips: »Time to take control and exercise when you feel you can and cut back when you feel you can't but rest secure in the knowledge that YOUR MENSTRUAL CYCLE phase doesn't affect the outcome!«
V zaključku želim izpostaviti, da je osnovni namen članka ozaveščanje o zelo pomembni tematiki, ki je dandanes še vedno precej problematična. Tudi kot strokovnjaki se učimo in prav je, da smo svoje mnenje na podlagi novih dokazov pripravljeni spremeniti. V upanju, da bo članek dodal pomemben košček sestavljanke v mozaiku ozaveščenosti, ga zaključujem s prilagojenim naslovom članka: »Z redno menstruacijo in ozaveščenostjo o njeni pomembnosti ter (s)poznavanjem sebe do optimalnejšega zdravstvenega stanja, kar lahko omogoči, da boste želene športne rezultate dosegle in tudi vzdržale!«
Blaž Grmek, dietetik